O mnie

smak i aromatNazywam się Svitlana Nowakowska. Pochodzę z Ukrainy, od 2009 roku mieszkam w Warszawie. Tworzę konfitury i przetwory warzywne.

Moja ciekawość świata i smaków oraz zapał do eksperymentowania w kuchni przyszły wraz z wiekiem – po przebytej ciężkiej chorobie onkologicznej, gdy poszukiwałam metod naturalnego wspierania organizmu. Nabrałam pewności, że odpowiednie żywienie ma istotny wpływ na dobry stan naszego zdrowia. Gdy zmieniłam styl życia i sposób odżywiania, poczułam się znacznie lepiej.

Świat przypraw odkrywałam stopniowo – od kiedy zaczęłam wraz mężem podróżować po świecie i z każdego wyjazdu przywoziłam torbę lokalnych mieszanek ziół. Raz za razem liczba słoiczków z pachnącym złotem rosła, aż zajęła główne miejsce w naszej kuchni. Nauczyłam się łączyć przyprawy, wydobywać z nich nowe smaki i aromaty, a przede wszystkim dodawać je do konfitur i innych przetworów. Stało się to z czasem moją pasją.

Wiedziałam, że cukier spożywany często, nawet w niewielkich ilościach, szkodzi zdrowiu. Musiałam z niego zrezygnować, ale nie wyobrażałam sobie życia bez słodkości. Dlatego poszukiwałam pomysłu na to, jak zrobić konfiturę smaczną, aromatyczną i zdrową bez dodatku cukru albo z jego naturalnym zamiennikiem. Starałam się przy tym unikać stosowania konserwantów. Znalezienie satysfakcjonującego rozwiązania zajęło mi rok.

Eksperymentowałam z łączeniem smaków: słodki–kwaśny, słodki–gorzki, słodki–ostry, niczym w kuchni pięciu przemian. Wybierałam owoce świeże, sezonowe, o odpowiedniej kwasowości, zerwane w późniejszej fazie dojrzewania, pochodzące ze znanych mi regionów uprawowych. Próbowałam też wspaniałych polskich jagód – świeżych i mrożonych, zawsze soczystych.

Przekuć pasję w biznes

Nadszedł nareszcie ten dzień, gdy byłam gotowa podzielić się efektami moich eksperymentów z innymi. Rozpoczęłam produkcję konfitur. Z pomocą przyszedł mój mąż – służył poradą oraz swoim doświadczeniem biznesowym i menedżerskim. Znajomi producenci i restauratorzy utwierdzili mnie w słuszności obranego kierunku działań. Dzieci podtrzymują na duchu i wspierają pomysłami. Córka Żenia jest cukiernikiem z wyksztalcenia i zamiłowania, zajmuje się produkcją słonego karmelu. Syn Aleksander dba o działania w obszarze marketingu cyfrowego (digital marketing).

W ten sposób powstała nasza firma rodzinna. Wspólnie zbudowaliśmy przetwórstwo, logistykę oraz stronę internetową SmakiAromat.com, na której dostępne są nasze produkty.

Co dalej? Marzę o napisaniu książki o mojej drodze ku przeznaczeniu, która zwierać będzie również przepisy. W każdym razie wiem, że czeka na mnie jeszcze wiele ciekawych wyzwań i bardzo chciałabym je zrealizować! Liczę, że dzięki wsparciu dobrych ludzi będzie to możliwe. Stań się częścią tej wspaniałej przygody!

Zapraszamy Cię do zapoznania się z bogactwem naszych przetworów. Głód wiedzy zaspokoisz dzięki lekturze tekstów dostępnych w zakładce blog. Liczymy, że znajdziesz tam inspirację do eksperymentowania ze smakami i aromatami.